Ціни на нафту продовжують падати - що таке закон Брукса
Ф'ючерси на сорт Brent подешевшали до $77,96 за барель. Інший еталонний сорт нафти – WTI впав у ціні до 74,51 доларів за барель.
Ще на початку тижня нафта котирувалася понад 80 доларів за барель. Таким чином, ціни на нафту так і не почали стрімкого злету на який покладали надії країни-експортери. Сформульований жартома «закон Брукса» схоже виявився реальністю.
Країни експортери нафти об'єднані в ОПЕК намагалися створити штучний дефіцит нафти, прибираючи з ринку обсяги палива, що продається. Проте, ще восени 2022 року головний економіст Інституту міжнародних фінансів Робін Брукс у відповідь на сумніви чи варто вводити стелю цін на російську нафту і нафтопродукти доводив, що нафта з країни агресора не тільки нікуди не подінеться з ринку, але навіть обсяги її експорту намагатимуться збільшити. Щоб компенсувати падіння виручки.
Брукс доводив, що в результаті ціни на нафту будуть падати до тих 60 доларів за барель, які і будуть визначені стелею ціни. Опоненти Брукса, навпаки, наполягали на стрибку ціни до 150 доларів за барель протягом двох-трьох місяців.
Прихильники головного економіста ІМФ жартома назвали заяви вченого «законом Брукса». Його формулювання така: якщо на ринку частина товару продається за заниженою ціною, то й вартість решти товару буде прагнути цієї ціни.
Примітно, що сьогодні Робін Брукс наполягає, що настав час другого етапу і час змінити стелю для російської нафти до 45 доларів за барель.