Інвертор — найважливіша ланка у системі енергопостачання. Головне призначення інвертора полягає у перетворенні струму джерела електроенергії на стандартний змінний. Це дозволяє використовувати в енергопостачанні такі джерела енергії, як сонячні панелі та навіть вітрогенератори. Вірний розрахунок та правильний підбір інвертора — як заставу ефективної роботи всієї системи автономного енергопостачання, а й терміну окупності вкладених коштів. Перед тим як купити інвертор необхідно зробити уважний розрахунок планованої системи енергопостачання. Розглянемо найважливіші моменти при виборі інвертора та існуючі основні типи.
Основні види інверторів
Розрізняють 3 основні типи інверторів: гібридний, автономний та мережевий. Автономний вид застосовується за повної відсутності мережі електропостачання. Гібридний поєднує у своїй конструкції функціонал як мережного так і автономного інвертора, чим досягається багатоваріантність використання. Можуть працювати як із сонячними панелями, так і з іншими джерелами енергії, наприклад, з акумуляторами. Це, у свою чергу, забезпечує можливість зберігання надлишкової сонячної енергії для використання вночі або в хмарні дні. Гібридні інвертори можуть працювати з різними джерелами енергії, а й управляти взаємодією із нею. Крім того, це відмінний вибір для децентралізованої системи електропостачання, де потрібний запас потужності. Мережевий приєднується до міської електромережі (загального електропостачання) та окрім своєї основної функції перетворення енергії, перемикає навантаження між джерелами енергії для її використання підключеними приладами.
Основні моменти, про які потрібно пам'ятати, вибираючи перетворювач напруги:
- Тип джерела енергії. Два головних джерела струму в альтернативній енергетиці, це фотоелектричні панелі та вітряки. Інвертори, створені з урахуванням особливостей джерела, безумовно, більш ефективні і тому кращі.
- Потужність та синусоїда. Розрахуйте необхідну потужність інвертора з огляду на сумарне енергоспоживання всього об'єкта електропостачання. Від цього параметра залежить те, як багато приладів ви можете підключити і наскільки ефективна буде система. Інвертори, які генерують чисту синусоїдальну хвилю, підходять для підключення обладнання, яке потребує якісного електроживлення. А інвертори з модифікованою хвилею підходять для підключення менш вимогливих пристроїв, приладів та побутової техніки.
Ключовий параметр інвертора – потужність. Саме вона визначає можливості інвертора у постачанні всіх підключених приладів електроенергією. Важливо правильно розрахувати необхідну потужність та вибрати пристрій, який працюватиме з максимальною ефективністю.
Як розрахувати потужність інвертора
Розглянемо кілька важливих факторів, які необхідно враховувати під час вибору потужності:
Розрахунок сумарної споживаної потужності
Спочатку розрахуйте сумарну потужність живлення всіх електроприладів. Зважайте на сукупну потужність усіх приладів, які будуть включені. Увімкніть усі прилади: від освітлювальних приладів до побутової техніки.
Коефіцієнт потужності
Зважте на коефіцієнт потужності ваших приладів. Він відображає співвідношення між активною та реальною потужністю приладу. Недорогі інвертори зі спрощеною схемотехнікою можуть споживати більше енергії в порожню через низький коефіцієнт використання.
Максимальна (пікова) потужність
Деякі електроприлади під час свого запуску потребують більшої потужності (стартової, максимальної), і інвертор повинен витримувати це навантаження. Щоб інвертор міг витримати можливі стрибки напруги, він повинен мати певний запас своєї потужності. Слід пам'ятати та враховувати в розрахунках, що деякі електроприлади вимагають значно більшої потужності на старті, ніж при роботі у звичайному режимі.
Підбір оптимального інвертора — це ключовий етап під час створення системи автономного електропостачання. Для загальних розрахунків можна використовувати калькулятор сонячної електростанції, що допоможе оптимізувати систему автономного енергопостачання в цілому. Підрахуйте, яка саме продуктивність вам потрібна. Підрахуйте, скільки енергії потрібно для роботи всіх приладів, які використовуватимете. Підберіть пристрій для перетворення струму з урахуванням продуктивної роботи та тривалого терміну служби.