Медичні установи Одеси активно підтримують державну ініціативу «Доступні ліки», яка передбачає компенсацію вартості медикаментів як повну, так і часткову. На сьогоднішній день в рамках програми доступний 641 лікарський препарат, з яких 229 надаються пацієнтам абсолютно безкоштовно. Крім того, програма покриває витрати на 45 видів тест-смужок для глюкометрів.
Завдяки «Доступним лікам» жителі Одеси можуть отримувати препарати для лікування широкого спектру захворювань, включаючи серцево-судинні та цереброваскулярні патології, цукровий діабет І та ІІ типу, нецукровий діабет, хронічні хвороби дихальних шляхів, хвороба Паркінсона, психічні розлади та ліки.
2024 року лікарі Одеси виписали 355 357 рецептів у рамках програми, що на 26% більше, ніж у попередньому році. В останньому кварталі року кількість виписаних рецептів збільшилася на 16% порівняно з третім кварталом, досягнувши позначки 98 000.
Програма «Доступні ліки» допомагає пацієнтам із хронічними захворюваннями суттєво економити на лікуванні, сприяє дотриманню приписів лікарів та регулярному прийому необхідних препаратів, що знижує ризик розвитку ускладнень.
Як взяти участь у програмі «Доступні ліки»?
-
Отримання електронного рецепта
Для початку запишіться на прийом до лікаря первинної медичної допомоги - сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Після оцінки стану здоров'я лікар або направить вас до вузького фахівця, або випише електронний рецепт.Залежно від захворювання порядок дій може відрізнятися:
- При серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті II типу або бронхіальній астмі зверніться до сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
- Для отримання інсуліну або лікування нецукрового діабету потрібна консультація ендокринолога.
- При психічних розладах слід звернутися до психіатра.
- Для лікування епілепсії – до психіатра чи невролога.
- При хворобі Паркінсона – до невролога.
- Імуносупресивні препарати після трансплантації призначає трансплант-координатор.
- Знеболювальні для паліативних пацієнтів виписує сімейний або лікар.
-
Оформлення електронного рецепту
Під час прийому лікар складе план лікування в електронній системі охорони здоров'я та випише перший е-рецепт. На ваш мобільний телефон прийде SMS із 16-значним кодом. Якщо телефону немає, лікар надасть роздруковану довідку з кодом.
Наступні рецепти у межах цього плану лікування може виписувати лікар первинної допомоги (сімейний лікар, терапевт чи педіатр). Виняток становлять імуносупресивні препарати – їх рецепти оформляє лише трансплант-координатор.
Е-рецепт діє протягом 30 днів. Для продовження або отримання нового рецепту необхідно повторно звернутися до лікаря особисто або по телефону. -
Отримання ліків в аптеці
З 16-значним кодом рецепту зверніться до будь-якої аптеки, яка бере участь у програмі реімбурсації. Ліки можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою. Аптеки, що працюють за програмою, відзначені спеціальною наклейкою «Тут є «Доступні ліки». Одним із активних учасників програми є мережа муніципальних аптек КП «Одесфарм».