З перших днів війни українці, за традицією, зміли з полиць магазинів головний товар першої необхідності – гречану крупу. Через деякий час гречка повернулася у продаж – але при цьому значно подорожчала. Зростання ціни спричинене ажіотажним попитом, але насправді дефіциту гречки в Україні немає, – каже аналітик асоціації «Український клуб аграрного бизнесу» Светлана Литвин:
Обсягів гречки, що залишилася, вистачило б Україні до нового врожаю – якби не війна.
Цього року українським аграріям вдалося засіяти гречкою 85% посівних площ минулого року, – зазначає Світлана Литвин.
Найближчим часом, за прогнозами експерта, очікувати зниження ціни на гречку не доводиться. Ситуація може змінитись у серпні – після того, як буде зібрано новий урожай.
Ціни на більшість продуктів в Україні сьогодні зростають. Тому є об'єктивні причини – кажуть експерти. Насамперед, йдеться про подорожчання енергоносіїв та порушення логістики поставок.
Собівартість виробництва сьогодні дорожчає насамперед через подорожчання палива – зазначає Світлана Литвин. Це є причиною зростання цін на багато продуктів – зокрема на макаронні вироби. Але дефіцитними вони не стануть – упевнена аналітик.
Гірше справи з рисом. Україна вирощує лише третину своїх потреб у цій культурі.
Е Ще дві третини необхідного рису імпортують з-за кордону. У цьому випадку подорожчання обумовлене зміною логістичних ланцюжків, пояснює Світлана Литвин.