Ла Рошель, портове місто на заході Франції. Із самого початку військового вторгнення Росії в Україну уряд цієї країни заявляє на всіх рівнях про свою підтримку нашої країни. У той же час, у французькому порту і сьогодні можна побачити великий історичний фрегат під білими вітрилами, з російським триколором на щоглі. Проти такого прояву російської пропаганди та безкарності бореться французький активіст та друг України Бернар Грюа.
Тим часом судно продовжує швартуватись біля берегів Франції, брати участь у морських фестивалях та заробляти на туристах чималі гроші. Більш того – репліка історичного фрегата Петра Першого користується популярністю у французів, які готові віддати 90 євро за невелику морську прогулянку. Гроші при цьому переказують на рахунок у російському банку. Але навіть економічний фактор – не найголовніше; гірше, що «Штандарт» уособлює імперські наративи росії і популяризує їх у Європі.
Діяльність активістів не знайшла громадської підтримки у французької влади та представників ЗМІ. Але не дивлячись на це, вони мають намір досягти своєї мети.
До боротьби француза Бернара Грюа приєдналися представники української діаспори в Європі, а також багато українців, які приїхали до Франції під час війни. Йому також вдалося досягти підтримки і в самій Україні.
В умовах масованої російської агресії, інформаційна війна та боротьба з російською пропагандою в Європі – не менш важлива за реальний фронт, упевнений герой нашого репортажу. І Бернар Грюа вже багато років публічно відстоює таку позицію, підтримуючи Україну та борючись із Росією насамперед – у себе на батьківщині, у Франції.
Бернар Грюа – один із тих європейців, хто почав підтримувати Україну задовго до 24-го лютого. Ще у 2014-му році француз приїжджав побачити на власні очі революцію гідності, цінності якої щиро поділяє. Тоді ж ГрюА вперше довелося відстоювати Україну на інформаційному фронті.
Нарешті в 15-му році вдалося досягти розірвання угоди, і це стало дуже приємною новиною – згадує француз. Сам – уродженець приморського міста, Грюа вже тоді відчував особливий зв'язок із Одесою та найбільше хвилювався за долю нашого міста.
Одесу з Францією пов'язують давні морські традиції, зокрема й у сфері історичного мореплавання. Репліки українських історичних вітрильних суден, збудованих на одеській землі, неодноразово брали участь у міжнародному фестивалі у французькому Бресті. І сьогодні одеська команда репліки козацького судна “Анна Ярославна” активно підтримує французьких активістів у їхній боротьбі. З України Бернар планує повернутися до Франції – «добити» російський фрегат Штандарт, а потім продовжити інформаційну боротьбу з російською пропагандою. Перемогти російське інформаційне сміття, як і російську армію – можливо, упевнений активіст.